iA


Kako prikazati odmike?

~ admin

Spremljanje odmikov je ena ključnih nalog kontrolinga. Kontroling brez plana oz. primerjave z zastavljenimi cilji ne obstaja. Logično vprašanje je torej: kako optimalno prikazati odmike?

Najpogostejša rešitev je tabela:

Koncept oz. struktura tabele mora biti razumljiva, kot je v našem primeru: opazujemo podatke preteklega obdobja, dosežene podatke in plan, vmes pa je izračunan odmik v absolutni vrednosti in kot %. Pomembne odmike smo dodatno označili s poudarkom.

Tabela s poudarki je boljša rešitev kot zgolj gola tabela s številkami, saj prejemnik takoj opazi pomembne odmike. Težava takšnega načina opozarjanja na izjeme pa je “binarna logika” – določene vrednosti so izpostavljene, druge pa ne. Če npr. označujemo odmike, ki so večji ali enaki 20%, ali odmik 19,9% ni vreden prejemnikove pozornosti?

Zato je boljša naslednja rešitev, kjer v tabelo dodamo grafičen prikaz vseh odmikov:

Sedaj je vsak odmik vizualiziran pošteno, glede na njegovo velikost. Kombinacija tabele z grafikonom je pogosto učinkovita rešitev, saj grafikoni omogočajo hiter “uvid” in razumevanje, tabele pa so namenjene branju številk, ki nato bralcu nudijo nadaljnje raziskovanje konteksta informacije.

V zgornji rešitvi smo prikazali odmike, nismo pa prikazali tudi razmerje odmika do absolutne vrednosti, kar pa je pomembno za razumevanje učinka. Optimalen prikaz absolutne vrednosti in odmika hkrati prikazuje tale primer:

Odmiki so še vedno lepo poudarjeni, prejemnik pa lahko sedaj primerja tudi velikost odmika z absolutno vrednostjo in tako lažje oceni učinek. Obe vrednosti ima podane tudi številčno.

Zgornjo rešitev lahko uporabimo povsod, kjer je pomembno, da prejemnikovo pozornost usmerimo v odmike (doseganje plana, primerjave na preteklo obdobje) in tako nadomestimo klasičen prikaz primerjave dveh absolutnih vrednosti (kjer odmik ni eksplicitno prikazan):

Komentarji