iA


Roslingovi mehurčki

~ admin


Hans Rosling je vodja neprofitne organizacije Gapminder, kjer boste našli še več vrhunskih primerov predstavitve socialnih podatkov. Rosling želi na transparenten način predstaviti informacije o globalnem razvoju, socialnih razlikah, ipd. To mu je uspelo ravno s pomočjo izvrstne vizualizacije podatkov, ki smo jo takoj sposobni razumeti, hkrati pa ni trivialna, ampak v resnici prikazuje precej veliko število podatkov. Njegove predstavitve so res izjemne – nazorne, napete in poučne.

Rosling opozarja na najbolj pomembno pravilo v poročanju: pokažite podrobne podatke, ne zgolj statistik. Kako zelo nevarno je uporabljati zgolj povprečja (povprečne podatke, visoke agregacije). Saj veste: so laži, velike laži in statistika. Zgolj s prikazom povprečij ne moremo povedati cele zgodbe, ‘hudič je v detajlih’. Poročila, grafikoni in tabele MORAJO prikazati veliko informacij (daljše časovne vrste, velik nivo podrobnosti, primerjalne kategorije, ki priskbijo kontekst). Šele iz takšnega poročila se bomo naučili nekaj novega, pa tudi ukrepali bomo lahko zelo usmerjeno.

Rosling res lepo animira podatke s pomočjo mehurčnega grafikona. Njegove predstavitve so še en dokaz, da je mehurčni grafikon izredno intuitiven, razumljiv in nazoren. Je edini grafikon, ki hkrati prikazuje 3 dimenzije, z animacijo pa mu lahko dodamo še četrto. Ta grafikon se v poslovnem poročanju vsekakor premalo uporablja.

Morda edina problematična stvar je Roslingova uporaba logaritemskega merila, zaradi katerega njegove slike dejansko zavajajo. Rosling na to dejstvo poslušalce sam opozori. Opazili boste tudi, da uporablja rezanje osi, kar se drugače odsvetuje, razen, če želite prikazati zgolj razlike. To pa je natanko Roslingov namen, kar simbolizira tudi ime: gapminder.

Komentarji